Jak na mastné vlasy?
Naše pokožka je složitý systém zahrnující řadu látek, organismů a funkcí. Její rovnováha je křehký stav, který můžou narušit různé faktory. Hodně lidí trápí nadměrná tvorba mazu, která má vliv na vzhled vlasů. Vlasy vypadají nezdravě, nadměrně se lesknou, jsou splihlé a tvoří pramínky. Ženy, ale i muži, si kladou otázky jako: Jak nemít mastné vlasy? Jaké jsou příčiny vzniku mastných vlasů? Jak zabránit mastným vlasům?
Může být maz užitečný?
Pokožka každého člověka má úžasný ochranný komplex. Patří k němu i produkt mazových žláz, maz, který řadě z nás komplikuje život. Přesto se dá říci, že se jedná o užitečnou látku. Možná jste si všimli, že lidé s mastnějšími vlasy je ani v délkách nemívají příliš suché a tolik se jim nelámou. Maz se totiž stará o ochranu pokožky a zároveň zabraňuje vysušování a lámání vlasů. Pokud se tvoří ve správné míře, je užitečný. Pokud je mazu více, než bychom si přáli, vlasy vypadají splihle, nezdravě a nepěkně se lesknou.
Příčiny vzniku mastných vlasů
Příčina není pouze jedna a o to složitější je se s tímto problémem vypořádat. Může se jednat o dědičnou zátěž, hormonální nerovnováhu, nadměrný stres, špatnou životosprávu nebo chybu ve vaší péči o vlasy. Pokud stále používáte šampony pro suché vlasy, zpozorněte. Látky obsažené v tomto typu produktů mastným vlasům určitě neprospívají, naopak je ještě více zatíží a dodají to, čeho se potřebují zbavit. Kondicionér, obzvláště u mastných vlasů, patří vždy jen do délek a je třeba ho opravdu řádně vymýt, jinak v mastných vlasech nadělá více škody než užitku. Důležité je také omezit šahání do vlasů, které situaci taktéž zhoršuje, protože maz rozprostírá po vlasech a zároveň jim dodává další.
Jak zabránit mastným vlasům?
- Dodržujte zdravou životosprávu včetně minima stresu.
- Používejte vlasovou kosmetiku doporučenou pro mastné vlasy nebo pokud vlasy myjete každý den tak na každodenní použití, abyste zabránili zbytečnému dráždění pokožky hlavy. Tyto výrobky dokážou skvěle odstranit maz a zároveň zbytky stylingu.
- Kondicionér a masku používejte dle stavu vašich vlasů. (Pokud jsou poškozené nebo barvené, použití těchto produktů se nevyhnete.) V zásadě ovšem platí, že se nesmí aplikovat k pokožce hlavy. Výjimku tvoří speciálně vytvořené masky nebo peelingy na pokožku hlavy, které s mastnotou bojují a obsahují pečlivě vybrané složky.
- Do vlasů si zbytečně nešahejte.
- Používejte spíše hřeben, kartáč může dráždit vlasovou pokožku a zároveň mastnotu rozprostírat po celé délce vlasů.
- Vlasy si nemyjte horkou vodou, vlažná nebo studená jsou vhodnější.
- Na častou výměnu povlečení, především polštáře, nezapomínejte. To stejné platí u různých čepic a čelenek.
- Pokud vám čisté vlasy nevydrží ani jeden den, můžete zvážit návštěvu odborného lékaře.
Z babských rad na mastné vlasy se osvědčuje např. kopřiva, rozmarýn, tymián nebo šalvěj. Pokud nechcete běžet pro kopřivový šampon, vyzkoušejte kopřivový čaj, který necháte louhovat déle než jste zvyklí a až vychladne, opláchnete si s ním vlasy. Jako další přírodní pomocníci jsou známí třeba citrón, pivo nebo kefír.
A jaká je rychlá pomoc pro mastné vlasy? Tou je bezpochyby suchý šampon. Vlasy probudí, dodá jim objem a odstraní mastnotu.